czwartek, 28 stycznia 2010

HTC HD2 Brandowanie tylko dlaczego tak ułomnie?

Karteczka, która została zamieszczona przez Plusa (patrz na post Jakuba) też mnie rozbawiła. Dlaczego ktoś tak zrobił? Cóż – chciał, aby z Opery korzystać tylko z punktu dostępu wap.plus.pl.  Można się pozbyć tych funkcjonalności sposobem opisanym przez Łukasza i nadal korzystać z „udoskonalonego softu inaczej” lub zrobić to w inny sposób.

Na stronie htc w zakładce pomoc jest informacja o pomocy via hotline. Dzwonimy J Telefon wykonany przez Jakuba na numer polskiej infolinii  00800 i rozmowa z miłą panią po angielsku (też tego nie rozumiem) – wskazała nam  stronę http://www.sunnysoft.com/htc/ gdzie można pobrać aktualny oficjalny ROM jak i spolszczenie telefonu. Potem tylko zainstalowanie poprawek ze strony http://www.htc.com/pl/supportdownloadlist.aspx?p_id=297&act=sd&cat=all i mamy dziewiczy nie zmodyfikowany przez Plusa telefon.

HTC HD2 Pierwsze wrażenia oraz małe porównanie z Nokią N95 8GB

No i stałem się posiadaczem nowego Fonika - HTC HD2.


Czy dobrze zrobiłem? Nie wiem. Na samym początku mojej przygody z telefonami komórkowymi pamiętam, że miałem słuchawkę Hagenuka.


Potem już tylko Nokia - niezawodne i używane do dzisiaj Nokia 6220 i Nokia 5500 Sport, potem Nokia E50 i ostatnia moja słuchawka to Nokia N95 8GB, którą kupiłem prawie zaraz po premierze.


Różnice pomiędzy tymi telefonami są widoczne na zdjęciu – wielkość, ekrany. Co ja zauważyłem po dwóch dniach użytkowania HTC HD2?

HTC HD2 ma w porównaniu do każdej Noki bardziej ostre krawędzie, które są wyczuwalne przy uchu podczas rozmowy. Nie wiem i nie mam pojęcia dlaczego konstruktorzy czy projektanci wpadli też na pomysł zrobienia wystającego „obiektywu” –mistrzostwo świata.

HTC HD2 a raczej system  Windows Mobile i jego koncepcja  nie jest dla użytkownika typu prepaid – bo np. nie pyta się jak Nokia czy połączyć się z wybranym punktem dostępu tylko się łączy. Cicho i w tle. Mając  5 zł na koncie można to szybko stracić.

HTC HD2 Jest duży,  z jednej strony to zaleta – wyświetlacz ma 4,3 cala, z drugiej strony wada – nie wiem jak będę wyglądał w lato z tym telefonem w kieszeni w krótkich spodenkach.

Do czego wykorzystywałem Nokię N95 8GB i czego oczekuję od HTC.
  1. Podstawowa funkcja - telefonowanie
  2. Udostępnianie Internetu i dostęp do zasobów firmowych na wyjazdach
  3. Poczta elektroniczna
  4. Modem  - aby za pomocą komputera można było zadzwonić do urządzenia celem konfiguracji.
  5. Nawigacja
Czy to będzie działać? Czy okaże się za jakiś czas, że proces, który jest odpowiedzialny za dzwonienie akurat się nie obudził i ktoś się do mnie nie dodzwoni? Czy wrócę do Nokii N95 lub przerzucę się na Nokię N97? Okaże się niedługo.

środa, 20 stycznia 2010

Mój przenośny identyfikator w społeczności PlayStation Network

Przenośny identyfikator jest wizytówką użytkownika w społeczności PlayStation Network. Zawiera mój awatar PSN, identyfikator online, bieżący nastrój (wybrałem pierwszy z brzegu), ulubioną konsolę oraz informacje o moich trofeach

poniedziałek, 18 stycznia 2010

Media kłamią z czasem

Media kłamią z czasem tytuł kontrowersyjny ale jak najbardziej prawdziwy – jak dojdziecie do końca przekonacie się dlaczego tak twierdzę.

Cóż, zacznijmy od początku dlaczego doszedłem do takich wniosków. Pracuję w firmie w której czas między innymi odgrywa ważną rolę. Liczniki Energii Elektrycznej powinny być i tutaj użyję żargonu technicznego "dokładnie zsynchronizowane". Pod pojęciem liczników mam na myśli liczniki umożliwiające pomiar energii czynnej i biernej w sieciach wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia do rozliczeń w grupach taryfowych Axx, Bxx i Cxx, takich firm jak (w kolejności alfabetycznej):

Elster Kent Metering Sp. z o.o.
Landis+Gyr
Pafal włączony do Grupy Apator
Z.E.U.P. POZYTON Sp. z o.o.

Liczniki tych firm czyli np. A1500, EC9, EQABP, ZMD, potrafią w swojej pamięci zapamiętać tak zwany profil energii. Nie są to takie liczniki jak macie pewnie w domu - z kręcącą się tarczą. Każdy z tych liczników ma w sobie zegarek ale jak to z zegarkami bywa – trzeba go ustawić raz na jakiś czas czyli zsynchronizować.

Z jakich powodów ta synchronizacja? Wymienię parę:

Zakłady Energetyczne pobierają opłaty za zużytą przez nas energię elektryczną w oparciu o taryfy, które są rozbite w ciągu doby na godziny - szczyt i poza szczytem. Licznik zapamiętuje w swojej pamięci profil energii i zaznacza dokładnie w jakim kwadransie nastąpiło jakie zużycie. Jeśli teraz licznik będzie miał swoje przesunięcie w czasie to błędnie zapisze w swojej pamięci zużycie.

W niektórych licznikach odczytywanych w trybie rejestrowym może nastąpić przesunięcie o kwadrans godziny odczytu licznika, co z kolei ma wpływ na przesunięcie całego odczytanego w tej sesji profilu, gdyż punktem odniesienia dla tego profilu jest właśnie data i godzina odczytu licznika. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy moment odczytu przypadnie na „przełom kwadransów”.

Muszą nam się też dane zbilansować. Zauważcie że np. z jednej linii 110 kV jest zasilanych parę dużych odbiorców. Najczęściej wygląda to tak, że jest sobie GPZ który ma swój licznik. Z tego GPZ-tu jest zasilanych kliku, kilkunastu odbiorców którzy mają również swoje liczniki. Suma energii zużytej przez odbiorców musi się zgadzać z energią na tym liczniku na GPZ-cie.

Skąd możemy wziąć sobie czas? Albo po prostu dzwoniąc na zegarynke 19226 -tylko nie polecam tej metody do precyzyjnego określenia czasu. Tak poważnie to musimy mieć jakiś wzorzec czasu w postaci zegara atomowego. I w jakiś sposób go sobie w danej chwili i w dowolnym miejscu odczytać.

Możemy skorzystać z następujących źródeł:

DCF Wikipedia
GPS-a Wikipedia
NTP Wikipedia
Time Serwer Wikipedia

Tylko stojąc przy liczniku skąd wziąć ten prawidłowy czas jak nie mamy tych możliwości?

Firma Casio wypuściła modele zegarków które mają tak zwanego WAVECEPTOR-a - Radio Controlled. Jest to synchronizacja zegarka falami radiowymi z wzorcem zegara atomowego z nadajników umieszczonych w Europie, Azji i USA - czyli w naszej części z DCF77
Jak jestem gdzieś gdzie potrzebuję dokładny czas to biorę go po prostu z mojego Riseman-a.

I teraz przechodzimy do puenty tej notki. Dlaczego twierdzę że Media kłamią z czasem? Mój zegarek posiada tak zwany Sygnał Pełnej Godziny. Słuchając wiadomości jak na razie do tej pory tylko Program 3 mnie nie oszukał - sygnał pełnej godziny przed wiadomościami zawsze pokrywa się z tym co sygnalizuje mi zegarek. Pozostałe stacje błędnie podają sygnał czasu w postaci sygnału przed wiadomościami. Fakty w TVN są zawsze około 3,4 sekundy później :(

Nie zwróciłbym uwagi na ten fakt gdyby nie trójka - która zawsze podaje sygnał prawidłowo.

środa, 13 stycznia 2010

Postanowienie noworoczne.

Hm, cóż … każdy jakieś ma. A to nauczę się języka – zapiszę się na kurs. A to zacznę ćwiczyć - żeby schudnąć. Nie będę to, tamto … itp., itd.

Jednym z moich postanowień jest napisać co najmniej 12 notek na blogu. Niedługo pierwsza pod nieco może kontrowersyjnym tytułem - "Media kłamią z czasem"

A Wy macie jakieś postanowienia noworoczne?